مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی: منطقه آزاد انزلی یکی از مناطق آزاد منحصر به فرد کشور است و در مدت ۱۶ سال توانسته برای ۲۳ هزار نفر شغل ایجاد کند. گیله خزر به نقل از کارواشتغال :  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیشب در گفتگوی ویژه خبری ۲۰ گیلان مناطق آزاد را یکی از دستاورد‌های […]

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی: منطقه آزاد انزلی یکی از مناطق آزاد منحصر به فرد کشور است و در مدت ۱۶ سال توانسته برای ۲۳ هزار نفر شغل ایجاد کند.

گیله خزر به نقل از کارواشتغال :  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیشب در گفتگوی ویژه خبری ۲۰ گیلان مناطق آزاد را یکی از دستاورد‌های انقلاب اسلامی دانست و گفت: منطقه آزاد انزلی یکی از مناطق آزاد منحصر به فرد کشور است که ۱۶ سال فعالیت سابقه دارد.

عیسی فرهادی با اشاره به اینکه عمده کشور‌های مورد تجارت بندر کاسپین را کشور‌های آسیای میانه به ویژه روسیه است خاطرنشان کرد: بیش از ۳۵ درصد تجارت آسیای میانه از طریق بندر کاسپین انجام می‌شود که سهم قابل توجهی است.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی توانسته با امکانات در اختیار و به کمک بخش خصوصی برای ۲۳ هزار نفر شغل ایجاد کند، افزود: علاوه بر بخش اداری و تجاری و بازار، ۱۶۴ کارخانه در منطقه آزاد انزلی وجود دارد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی منطقه آزاد انزلی را تنها منطقه بندری دانست و گفت: همه بنادر کشور تحت مدیریت سازمان بنادر و دریانوردی هستند، اما بندر کاسپین در منطقه آزاد انزلی واقع شده و ۱۴ اسکله دارد که ۴ اسکله آن فعال است.
فرهادی با اشاره به سرمایه گذاری خارجی ۲۵۰ میلیون دلاری در این منطقه، تصریح کرد: با افزایش سرمایه گذاری خارجی، ظرفیت توسعه منطقه آزاد انزلی وجود دارد.
وی اسکله‌های بندر کاسپین را دارای امکانات پس کرانه دانست و عنوان کرد: بندر کاسپین به عنوان بندر نسل سوم نقش بسزایی در توسعه تجارت دارد؛ ۱۵۰ کارخانه از ۱۶۴ کارخانه در پس کرانه این بندر فعال بوده و شاهد سرمایه گذاری خارجی و مشترک داخلی و خارجی و ایرانیان خارج از کشور هستیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، عمده کشور‌های مورد تجارت بندر کاسپین را کشور‌های آسیای میانه به ویژه روسیه دانست و خاطرنشان کرد: بیش از ۳۵ درصد تجارت آسیای میانه از طریق بندر کاسپین انجام می‌شود که سهم قابل توجهی است.
وی منطقه آزاد انزلی را دارای دو بندر دانست و اضافه کرد: بندر انزلی سابقه ۳۰۰ ساله دارد، اما بندر کاسپین جدیدالاحداث بوده و به سرعت در حال توسعه است؛ به زودی با اتصال راه آهن رشت به بندر کاسپین و تکمیل راه آهن رشت – آستارا، منطقه آزاد انزلی به هاب کالا‌های روسی تبدیل می‌شود.
فرهادی، با بیان اینکه سالانه ۳۰ درصد روغن کشور از طریق بندر کاسپین وارد می‌شود، تاکید کرد: واردات کالا‌های اساسی، مواد اولیه، غلات، چوب و قطعات یدکی در کنار صادرات مواد پتروشیمی و میوه و پوشاک و… انجام می‌شود.
وی با اشاره به افزایش واردات و صادرات در بندر کاسپین، افزود: در ۹ ماهه امسال بیش از ۴۰۰ هزار تن واردات و صادرات از طریق دو اسکله انجام شده؛ در آینده نزدیک دو اسکله دیگر نیز با پس کرانه و انبار غلات و مخازن روغن و مخازن سوخت جهت تامین نیازمندی‌های کشور احداث می‌شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، از رشد ۱۶۰ درصدی فعالیت‌های منطقه آزاد انزلی خبر داد و بیان کرد: امسال ۱۲ هیئت روسی به منطقه سفر کردند که منجر به سرمایه گذاری خواهد شد؛ همچنین سامانه صدور کارت بازرگانی و ثبت شرکت را راه اندازی کردیم.
وی با اشاره به شرایط خاص صادرات میوه و محصولات کشاورزی، گفت: با ایجاد سردخانه و حمل و نقل کانتینری یخچالی شرایط برای صادرات محصولات کشاورزی فراهم می‌شود که در حال حاضر سرمایه گذاران بخش خصوصی آماده ورود به بخش سردخانه‌ای و خرید کانتینر‌های یخچالی هستند.
فرهادی، با بیان اینکه در ۹ ماهه امسال بیش از هشت میلیون نفر ورودی به منطقه آزاد انزلی داشتیم، اضافه کرد: باید ظرفیت ماندگاری گردشگر را فراهم کنیم و لذا تا اوایل سال آینده گردشگری دریایی و مارینای جدید را فعال خواهیم کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی، فاصله ۱۰ کیلومتری دو بندر انزلی و کاسپین را فرصت مناسب گردشگری دانست و متذکر شد: دومین آکواریوم ایران در منطقه آزاد انزلی است و ۴۱ هتل در کنار بوم گردی و واحد‌های اقامتی ارزان قیمت داریم.
وی با اشاره به ساخت یک هتل، یک بیمارستان تخصصی و یک پارک آبی، عنوان کرد: در دهه فجر امسال یک سالن ورزشی با زیربنای ۱۷ هزار و ۵۰۰ مترمربع را افتتاح خواهیم کرد.
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی از افتتاح ۱۰ پروژه با سرمایه گذاری بالغ بر ۹۱۵ میلیارد تومانی بخش خصوصی و اشتغالزایی ۱۱۲۵ نفری در دهه فجر خبر داد و بیان کرد: همچنین عملیات اجرایی پنج پروژه با سرمایه گذاری ۱۸۵۸ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴۱۵ نفر در منطقه آزاد انزلی آغاز می‌شود.
وی در پایان از پیشرفت ۸۳ درصدی راه آهن ۳۵ کیلومتری رشت – کاسپین خبر داد و گفت: با دستور رئیس جمهور عملیات اجرایی این پروژه شتاب می‌گیرد تا بتوانیم بندر کاسپین را به شبکه ترانزیت ریلی کشور متصل کنیم.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)