استاندار گیلان گفت: ۶۲ میلیون گردشگر در نیمه نخست امسال وارد استان گیلان شدند و در این استان اقامت کردند و با تلاش های شبانه روزی ستاد ساماندهی سواحل امنیت لازم برای این مسافران در فصل شنا فراهم شد. گیل خزر به گزارش ایرنا، اسدالله عباسی عصر روز چهارشنبه در آئین اختتامیه طرح های سالم سازی استان‌های […]

 استاندار گیلان گفت: ۶۲ میلیون گردشگر در نیمه نخست امسال وارد استان گیلان شدند و در این استان اقامت کردند و با تلاش های شبانه روزی ستاد ساماندهی سواحل امنیت لازم برای این مسافران در فصل شنا فراهم شد.

گیل خزر به گزارش ایرنا، اسدالله عباسی عصر روز چهارشنبه در آئین اختتامیه طرح های سالم سازی استان‌های گیلان و مازندران در چاف لنگرود با تقدیر از زحمات همه تلاشگران این عرصه در فدراسیون نجات غریق و غواصی و جمعیت هلال احمر، اظهار کرد: کمیته ساماندهی سواحل شامل بسیجیان، گروههای مردم نهاد، شهرداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران به صورت هماهنگ و همدل با بهره گیری از همه ظرفیت و توان خود، اجازه ندادند اتفاق ناگواری برای کسی حادث شود.

وی ادامه داد: طبق دستور رییس جمهور در ساماندهی سواحل شمالی و جنوبی، در استان های شمالی با تلاش شبانه روزی سواحل از دست متصرفان آزاد شد و برای استفاده عموم در اختیار مردم قرار گرفت. اگرچه پس از آزاد سازی نگهداری کار آسانی نبود اما با تشکیل قرارگاه و برگزاری جلسات متعدد، نقاط حادثه خیز سواحل شناسایی و استخراج شد و نیروهای امنیتی، بسیج و مردم‌تلاش کردند تا امنیت را برای گردشگرانی که با فنون شنا آشنا نبودند در ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی و ۴۰۰ نقطه حادثه خیر برقرار کنند.

استاندار گیلان تصریح کرد: نگهداری شبانه روزی از سواحل کار دشواری است لذا تا حد امکان به مسافران آگاهی و آموزش لازم ارائه شد که این امر در کاهش تعداد غریق‌ها بسیار اثرگذار بود اما این اقدامات به معنای آن نیست که در این بخش همه مسیرها طی شده است اکنون باید پیوست فرهنگی برای بخش‌های مختلف تدوین شود و از ظرفیت همه نیروها برای ایجاد چارچوب فرهنگی و شرعی و مناسب سازی سواحل بهره گرفت.

عباسی گفت: باید بخش‌ خصوصی در طرح‌های سالمسازی سواحل برای اشتغالزایی و افزایش درآمد فعال شود اما نظارت با دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها باشد، در سال ۱۴۰۱ اقدامات خوبی در بخش سرمایه‌گذاری سواحل انجام شد و حال آماده دعوت از سرمایه‌گذاران برای فعالیت در این حوزه با ایجاد سازه‌های موقت در سواحل هستیم.

وی تاکید کرد: در بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری باید امکانات لازم فراهم شود تا نشاط اجتماعی و فرهنگی برای افرادی که جهت بهره مندی از سواحل به استان‌های شمالی سفر می‌کنند، فراهم شود.

به گفته وی پس از خاتمه کار طرح های سالمسازی درسال ۱۴۰۲ جلسات بررسی مشکلات و معضل‌ها ادامه خواهد داشت و مسائل احصاء و در وزارت کشور به اطلاع مسئولان خواهد رسید تا سال آینده این نقاط ضعف برطرف شود.

عباسی یکی از این نقاط ضعف را کمبود بازارچه‌های محلی دانست و افزود: در همه سواحل استان باید بازارچه هایی برای تولیدات صنایع دستی و فرآورده‌های آبزی پروری و کشاورزی ایجاد شود.

در پایان این مراسم از سوی وزیر کشور به استاندار گیلان به واسطه ارائه خدمات مطلوب در سواحل لوح تقدیر اهدا شد.

  • نویسنده : گیل خزر