پانزدهمین سال متوالی امید تنها بازمانده درنای سیبری امروز برای زمستان گذرانی وارد تالاب بین المللی فریدونکنار و سرخرود شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مازندران، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران گفت: درنای امید ساعت ۹ صبح امروز پنجشنبه ۵ آبان در تالاب فریدونکنار مشاهده شد. کوروس ربیعی افزود: امسال پانزدهمین سال […]

پانزدهمین سال متوالی

امید تنها بازمانده درنای سیبری امروز برای زمستان گذرانی وارد تالاب بین المللی فریدونکنار و سرخرود شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مازندران، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران گفت: درنای امید ساعت ۹ صبح امروز پنجشنبه ۵ آبان در تالاب فریدونکنار مشاهده شد.

کوروس ربیعی افزود: امسال پانزدهمین سال است که امید بدون جفت خود آرزو به تالاب فریدونکنار آمده است.

او ادامه داد: درنای امید هفتم آبان ماه پارسال در تالاب فریدونکنار فرود آمده بود و  پس از ۱۳۱ روز زمستان گذرانی ۱۷ اسفندماه نیز به سیبری بازگشت.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران گفت: امید یکی از پرندگانی است که مهاجرت منظم دارد و حرکت خود را از سیبری آغاز می‌کند و پس از اقامتی کوتاه در ولگا روسیه و قزاقستان وارد تالاب فریدونکنار می‌شود.

ربیعی گفت: پیش بینی می‌شود درنای سفید سیبری هفته اول اسفند پس از چهار ماه زمستان گذرانی تالاب فریدونکنار را ترک کند.

این پرنده وفادار به اقلیم مازندران از ۱۴ سال پیش تاکنون با وجود از دست دادن جفتش «آرزو» همچنان برای زمستان‌گذرانی به مازندران می‌آید.

این درنا سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۴ برای زمستان‌گذرانی به مازندران نیامد که باعث نگرانی دوستداران محیط زیست شده بود.

درنا‌ها پرندگانی تک همسری هستند و اگر جفت ماده به عللی جان خود را از دست بدهد، پرنده نر برای همیشه تنها خواهد ماند، سرنوشتی که امید به آن دچار شده است.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)
  • منبع خبر : صداوسیمای مازندران اینستاگرام مارا از بالای صفحه اول دنبال کنید