استاندار گیلان با اشاره به اهداف تشکیل قرارگاه مدیریت و احیای تالاب‌های گیلان با محوریت تالاب انزلی گفت: احیاء و حفاظت از تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به‌صورت جهادی و عملیاتی مورد توجه قرار گیرد. گیله خبر به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، اسدالله عباسی ظهر امروز در نخستین جلسه قرارگاه مدیریت و […]

استاندار گیلان با اشاره به اهداف تشکیل قرارگاه مدیریت و احیای تالاب‌های گیلان با محوریت تالاب انزلی گفت: احیاء و حفاظت از تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به‌صورت جهادی و عملیاتی مورد توجه قرار گیرد.

گیله خبر به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، اسدالله عباسی ظهر امروز در نخستین جلسه قرارگاه مدیریت و احیای تالاب‌های گیلان با محوریت تالاب بین‌المللی انزلی اظهار داشت: هدف از تشکیل این قرارگاه همراه با کارگروه‌های تخصصی در واقع احیای تالاب‌ها با محوریت تالاب بین‌المللی انزلی بوده که متعلق به همه مردم ایران اسلامی و گیلان است.

استاندار گیلان‌ اهمیت وجود تالاب‌ها و مواهب طبیعی و زیست‌محیطی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: احیاء و حفاظت از تالاب بین‌المللی انزلی هم‌اکنون یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به‌صورت جهادی و عملیاتی مورد توجه قرار گیرد.

عباسی با اشاره به ضرورت احیای تالاب بین‌المللی انزلی، امیر کلایه لاهیجان و دیگر تالاب‌های گیلان خاطرنشان کرد: اراده واحد و خوبی برای نجات تالاب‌های گیلان در استان وجود دارد و سفر معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور به دستور رییس جمهور نیز نشان‌دهنده اهتمام دولت به این امر است.

وی به خسارات وارده ناشی از آتش‌سوزی‌ در بستر تالاب و چگونگی برخورد با مسببان این حوادث را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: کارگروه‌های تخصصی با حضور مسئولان دستگاه‌های متولی، نظارتی، امنیتی و قضایی، فرمانداران، صدا و سیما تشکیل شود و در این راستا از ظرفیت گروه‌های جهادی، سازمان‌های مردم‌نهاد و نظرات کارشناسان نیز باید بهره‌مند شویم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با تاکید بر تعیین تکلیف حدود و مالکیت تالاب انزلی و امیرکلایه لاهیجان تصریح کرد: به کسی اجازه تعرض به منابع ملی و محیط‌زیست و طبیعت بکر گیلان را نمی‌دهیم و کسانی که تلاش کنند به این مواهب الهی آسیب وارد کنند نیز با آنان با قاطعیت و جدیت برخورد می‌کنیم.

استاندار گیلان به تبعات منفی رهاسازی فاضلاب شهری و خانگی در رودخانه‌ها، تالاب‌ها و به آتش کشیدن محیط‌زیست اشاره کرد و گفت: جلوگیری از این گونه حوادث و اتفاقات نیاز به هم‌افزایی و دقت نظر دارد.

عباسی برخی تکالیف کارگروه‌های تخصصی قرارگاه جهادی احیای تالاب انزلی را متذکر شد و افزود: تعیین تکلیف حدود، پاکسازی تالاب از گیاهان مهاجم سنبل آبی، رسوب‌زدایی و لایروبی، تعیین وضعیت حق‌آبه، جلوگیری از ورود آلودگی‌ها، رسوب‌ها و فاضلاب‌ها و مدیریت پسماند از منشأ و  بررسی فنی نقش موج‌شکن در وضعیت تالاب انزلی از جمله تکالیف این کارگروه‌ها است.

وی به ضرورت رفع مشکلات موجود در تالاب انزلی با توجه به اولویت‌بندی‌ها، مدیریت جهادی و همدلی و همراهی همه دستگاه‌های متولی اشاره و بیان کرد: دولت سیزدهم همواره به این موضوع تاکید داشته و برنامه‌های عملیاتی تالاب با تخصیص اعتبارات لازم اجرا خواهد شد.

  • نویسنده : گیله خبر
  • منبع خبر : تسنیم نیوز