معاون دادگستری گیلان: تکلیف مصالح استخراج شده از لایروبی رودخانه‌ها و استخر‌ها باید از طریق مبادی قانونی مشخص شود. به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز گیلان؛ سیف الله مسرور معاون قضایی دادگستری گیلان در نشست ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها و آب بندان‌های گیلان با اشاره به اینکه تکلیف مصالح استخراج شده از لایروبی رودخانه‌ها و استخر‌ها باید از طریق […]

معاون دادگستری گیلان: تکلیف مصالح استخراج شده از لایروبی رودخانه‌ها و استخر‌ها باید از طریق مبادی قانونی مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز گیلان؛ سیف الله مسرور معاون قضایی دادگستری گیلان در نشست ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها و آب بندان‌های گیلان با اشاره به اینکه تکلیف مصالح استخراج شده از لایروبی رودخانه‌ها و استخر‌ها باید از طریق مبادی قانونی مشخص شود گفت: هنوز مشخص نیست که ناظر قانونی این کار کدام دستگاه است و چه کسانی باید کار نظارت بر مصالح استحصال شده را انجام دهند.
مهدی فلاح میری دادستان عمومی و انقلاب رشت هم در این نشست گفت: لایروبی رودخانه‌ها و آب بندان‌های استان به نفع کشاورزی است، اما دستگاه‌های مربوطه مانند آب منطقه‌ای و صمت باید بر اساس موارد قانونی تکلیف پیمانکاران این طرح‌ها را مشخص کنند تا مصالح بدست آمده که جزو اموال بیت المال است حیف و میل نشود.
مسعود کاظمی معاون امور عمرانی استانداری گیلان هم با بیان اینکه میتوان از آب بندان‌ها دو منظوره استفاده کرد گفت: اگر آب بندان‌ها لایروبی شود می‌توان در فصل زراعی برای آبیاری شالیزار‌ها و در فصول غیر کشاورزی برای پرورش ماهی از آن استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان هم با بیان اینکه برای لایروبی آب بندان‌ها و رودخانه‌های گیلان ۱۵ طرح تعریف شده است افزود: بهره برداری این طرح‌ها ۲ سال طول می‌کشد و یک میلیون متر مکعب مصالح از این لایروبی‌ها بدست می‌آید.
وحید خرمی افزود: گیلان ۹ هزار هکتار آب بندان دارد که فقط ۳۶ درصد این آب بندان‌ها لایروبی شده و در صورت لایروبی کامل می‌تواند ۴۰۰میلیون متر مکعب آب را در خود ذخیره کند.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)