پژوهشگران موفق شدند ابزار هوش مصنوعی را توسعه دهند که می‌تواند جهش‌های مربوط به ویروس‌ها را پیش‌بینی کند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گسترش همه‌گیری کرونا در ماه‌های نخست انتشار این ویروس و به وجود آمدن جهش‌های مختلف، کار را برای پزشکان و البته تولیدکنندگان دارویی برای مقابله با این پدیده سخت می‌کرد. شرایطی که […]

پژوهشگران موفق شدند ابزار هوش مصنوعی را توسعه دهند که می‌تواند جهش‌های مربوط به ویروس‌ها را پیش‌بینی کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ گسترش همه‌گیری کرونا در ماه‌های نخست انتشار این ویروس و به وجود آمدن جهش‌های مختلف، کار را برای پزشکان و البته تولیدکنندگان دارویی برای مقابله با این پدیده سخت می‌کرد. شرایطی که باعث شد روز به روز به تعداد مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس اضافه شود.

حال پژوهشگران دانشگاه آکسفورد ابزاری را به نام EVEscape طراحی کرده اند که می‌تواند جهش‌های ویروس کرونا (کووید-۱۹) را پیش‌بینی کند و از این طریق به دانشمندان در درک بهتر رفتار این ویروس کمک کند.

این ابزار هوش مصنوعی که ترکیبی از یادگیری عمیق و اطلاعات ریستی و ساختاری درباره ویروس‌ها را در خود جای داده، می‌تواند مشخص کند که کدام روش‌های درمانی مبتنی بر آنتی بادی، با توجه به تغییراتی که در ویروس رخ می‌دهد، کارایی خود را از دست خواهند داد.

این مدل که با نام کامل Evolutionary Model of Variant Effect شناخته می‌شود، با داده‌هایی که در آغازین روز‌های شروع همه‌گیری کرونا در ماه فوریه ۲۰۲۰ آموزش داده شده، توانست با موفقیت جهش‌های این ویروس و همچنین شایع بودن هر کدام را پیش‌‎بینی کند.

پژوهشگران این گروه تحقیقاتی می‌گویند اگر در همان روز‌های نخست همه‌گیری، این مدل هوش مصنوعی توسعه یافته بود، می‌توانستیم جهش‌های اینن ویروس را شناسایی و از میزان مرگ و میر کم کنیم.

این پژوهشگران ابراز امیدواری کرده اند که با EVEscape و مطالعه دقیق‌تر انواع ویروس‌ها در آینده، بتوان واکسن‌های موثرتری را تولید کرد.

شرح کامل این تحقیق در نشریه نیپر به چاپ رسیده است.

  • نویسنده : گیل خزر