کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه سینمای ایران صبح امروز در بندرانزلی دارفانی را وداع گفت. گیل خزر به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون صبح امروز ۱۶ فروردین در بندرانزلی درگذشت.همسر این هنرمند این خبر را تایید کرد. کیومرث پوراحمد کارگردان ایرانی و متولد سال ۱۳۲۸ در نجف آباد است. […]

کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه سینمای ایران صبح امروز در بندرانزلی دارفانی را وداع گفت.

درگذشت کیومرث پوراحمد کارگردان در سن ۷۳ سالگیگیل خزر به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون صبح امروز ۱۶ فروردین در بندرانزلی درگذشت.همسر این هنرمند این خبر را تایید کرد.

کیومرث پوراحمد کارگردان ایرانی و متولد سال ۱۳۲۸ در نجف آباد است.

وی در رشته کارگردانی سینما تحصیل کرده و در زمینه‌های تهیه کنندگی و فیلمنامه نویسی هم فعالیت داشت.

آغاز فعالیت او از سال ۱۳۵۳ بود و از ساخته‌های معروف او می‌توان «قصه‌های مجید» را نام برد.

پوراحمد کارش را با نقدنویسی آغاز کرد و از سال ۱۳۵۳ با دستیاری در مجموعه تلویزیونی آتش بدون دود وارد سینما شد. 

فیلم شب یلدا الهام گرفته از زندگی خود اوست. پوراحمد شرح حال خود را در کتابی تحت عنوان «کودکی نیمه‌تمام» منتشر کرده‌است. مادرش، پروین دخت یزدانیان با بازی در فیلم‌های او، کار بازیگری را آغاز کرد و آثار برجسته‌ای با بازی وی به ثبت رسید.

جایزه ویژه و لوح تقدیر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای فیلم «به خاطر هانیه»، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر برای فیلم «خواهران غریب»، جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم پنانگ برای فیلم «خواهران غریب» ، تندیس بهترین فیلم جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران برای فیلم «شب یلدا» و تندیس بهترین کارگردانی و تندیس بهترین فیلم‌نامه جشن خانه سینما برای فیلم «اتوبوس شب» از جمله جوایز این کارگردان بود.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)