تا کنون ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان با استفاده از آب‌های سطحی شخم خورده اند. گیل خزر به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان؛ مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان امروز گفت: تا کنون ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان معادل ۷۰ درصد شخم اولیه خورده اند. ابراهیم اکبرزاده با اشاره به شرایط آب و […]

تا کنون ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان با استفاده از آب‌های سطحی شخم خورده اند.

گیل خزر به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان؛ مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان امروز گفت: تا کنون ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزار‌های گیلان معادل ۷۰ درصد شخم اولیه خورده اند.
ابراهیم اکبرزاده با اشاره به شرایط آب و هوایی استان از شالیکاران خواست همزمان با تقویم زراعی پیش بروند و شالیزارهایشان را برای نشا آماده کنند.
وی افزود: شالیکاران تاکنون برای شخم اول شالیزار‌ها از نزولات آسمانی و آب‌های سطحی استفاده کرده اند و برای شخم بقیه شالیزار‌ها هم باید از همین آب‌ها استفاده شود.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به نشاء موردی شالیزار‌ها گفت: ۷۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از شالیزار‌های استان معادل ۳۰ درصد خزانه گیری کرده اند.
ابراهیم اکبرزاده با اشاره به اهمیت مصرف کود در افزایش بهره وری بیان کرد: کشاورزان کود‌های فسفات، اوره و پتاس را به تعادل به کار ببرند و تغذیه شالیزار‌ها را در اولویت قرار دهند.
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان مدیریت مصرف آب زراعی را در مدیریت مصرف کود و سموم کشاورزی مهم دانست.
گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد و دومین تولید کننده برنج در ایران است.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)