رئیس کل دادگستری گیلان در سفر یک روزه به بندر آستارا ضمن بازدید از زیرساخت‌های اقتصادی و عمرانی این شهرستان، با ایجاد معدن قوش داشی حیران مخالفت کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در جریان بازدید رئیس کل دادگستری استان گیلان از محل معدن قوش داشی حیران آستارا با بیان […]

رئیس کل دادگستری گیلان در سفر یک روزه به بندر آستارا ضمن بازدید از زیرساخت‌های اقتصادی و عمرانی این شهرستان، با ایجاد معدن قوش داشی حیران مخالفت کرد.

مخالفت صریح دستگاه قضا با ایجاد معدن قوش داشی حیران آستارابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در جریان بازدید رئیس کل دادگستری استان گیلان از محل معدن قوش داشی حیران آستارا با بیان اینکه در منطقه حیران آستارا حدود ۷۰۰ خانوار زندگی می‌کنند و جمعیتی شناور دارد گفت : تنها منبع آب آشامیدنی منطقه چشمه‌ای است که در آن منطقه واقع شده و بر حسب نظر کارشناسان آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب ، با فعال شدن این معدن چشمه به طور کامل خشک خواهد شد.

احمد آقایی با اشاره به اینکه قطعا به لحاظ تعارضات اجتماعی و فاقد پیوست زیست محیطی احداث این معدن با مشکل مواجه است و لذا بیش از هزار و ۳۰۰ نفر از آب آشامیدنی محروم خواهند شد ، افزود : از طرفی دیگر با توجه به اینکه آثار تاریخی و طبیعی که در منطقه واقع شده است ، اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان پرونده آن را تکمیل و جهت ثبت این آثار تاریخی که از میراث کهن و باستانی ما است اقدام خواهد کرد.

مخالفت صریح دستگاه قضا با ایجاد معدن قوش داشی حیران آستاراوی همچنین به بازدید رئیس کل دادگستری استان گیلان از محوطه اداره کل گمرک آستارا اشاره کرد و گفت: در بازدید‌هایی که انجام شد نسبت به سرعت عمل در اجرای طرح محوطه سازی گمرک آستارا و همچنین نصب دستگاه ایکس ری و تکمیل آن‌ها تاکید شد.

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد پروژه محوطه سازی گمرک آستارا پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: با تامین اعتبارات لازم هر چه سریعتر پروژه‌های گمرک آستارا باید به اتمام برسد.

احمد آقایی ادامه داد: در بازدیدی که از محل پل فلزی ۸۰ ساله و قدیمی مرز جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دومخالفت صریح دستگاه قضا با ایجاد معدن قوش داشی حیران آستارا کشور همسایه صورت گرفت ، بر ضرورت ترمیم این پل قدیمی که راه ارتباط دو کشور است تاکید شد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان ، خاطر نشان کرد: در مرحله نخست تعمیرات پل فلزی قدیمی مرز آستارا که به مناقصه گذاشته شد کسی شرکت نکرد و مقرر شد که به صورت ترک تشریفات هر چه سریعتر پروژه تعمیرات و مرمت پل فلزی و قدیمی مرز آستارا انجام شود.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)
  • منبع خبر : صداوسیمای مرکز گیلان