مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از کشف گور‌های سردابی در بافت تاریخی شهر رشت خبر داد. گیل خزر  به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای گیلان ؛ ولی جهانی گفت: هنگام عملیات خاکبرداری در بافت تاریخی شهر رشت، با نظارت نیرو‌های یگان حفاظت، سازه جناقی شکلی کشف و عملیات برای بررسی‌های تخصصی متوقف شد. مدیرکل میراث فرهنگی، […]

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از کشف گور‌های سردابی در بافت تاریخی شهر رشت خبر داد.

گیل خزر  به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای گیلان ؛ ولی جهانی گفت: هنگام عملیات خاکبرداری در بافت تاریخی شهر رشت، با نظارت نیرو‌های یگان حفاظت، سازه جناقی شکلی کشف و عملیات برای بررسی‌های تخصصی متوقف شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: با بررسی این سازه و فضایی گنبدی شکل داخلی آن، محتویات داخل گور‌ها و بعضی از استخوان‌های سوخته کشف شد.

وی اضافه کرد: وجود خاکستر و ذغال در داخل یکی از این سرداب‌ها نشان می‌دهد که بر اساس متون تاریخی، این گور‌ها متعلق به افرادی است که بر اثر بیماری طاعون، وبا و یا بیماری‌های کُشنده و واگیردار فوت کرده‌اند که برای جلوگیری از سرایت به دیگران ، با وسایل شان در گور قرار داده شدند. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: با اخذ مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی ، پس از انجام کاوش‌های دقیق باستان شناسی ، در خصوص این گور‌های باستانی نظرات قطعی بیان خواهد شد.

  • نویسنده : گیل خزر