گیل خزر به گزارش  دیارمیرزا، سید محمد آئینی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ظهر امروز (چهارشنبه) در هفتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری گیلان تاکید کرد: همه حقوق مردم در بازآفرینی‌های شهری باید رعایت شود و شهرداری‌ها مکلف به همکاری هستند؛ این حق مردم است که از تخفیف برخوردار شوند. سید محمد آئینی معابر […]

گیل خزر به گزارش  دیارمیرزا، سید محمد آئینی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ظهر امروز (چهارشنبه) در هفتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری گیلان تاکید کرد: همه حقوق مردم در بازآفرینی‌های شهری باید رعایت شود و شهرداری‌ها مکلف به همکاری هستند؛ این حق مردم است که از تخفیف برخوردار شوند.
سید محمد آئینی معابر خاکی را بدترین چهره محرومیت در شهرها دانست و افزود: در دولت سیزدهم به دنبال آن هستیم در محدوده‌های باز آفرینی معابر خاکی نداشته باشیم؛ در استان گیلان نیز هزار و ۷۰۰ تن قیر برای آسفالت تمام معابر خاکی در محدوده بازآفرینی نیاز است که ما امسال آن را بطور کامل تامین می‌کنیم و باید فضای جذب آن تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ در استان فراهم شود.
وی با بیان اینکه این ستاد برای حفظ جان انسان‌ها از اهمت بالایی برخوردار است و مردم این مناطق ولی نعمتان انقلاب هستند که در تمامی شعائر مذهبی، انقلابی، همه پرسی‌ها و انتخابات بالاترین درصد مشارکت را دارند، تصریح کرد: در کل کشور ۲۰ درصد سطح شهرها و بیش از ۳۰ درصد جمعیت شهری متاثر از تصمیمات ستاد بازآفرینی شهری است؛ طبق قانون این ستاد تشکیل شد تا دستگاه‌ها در کنارهم، هم افزایی در مدیریت و مدیریت یکپارچه‌ای با محوریت استاندار داشته باشند و کار مردم در مناطق فرسوده با سرعت بیشتری انجام شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: این وزارت‌خانه در اقدامی جهادی با کمک شهرداری‌ها و زیر نظر استانداری بزودی برنامه جهاد تبیین را راه اندازی خواهد کرد و با مراجعه خانه به خانه در بافت‌های فرسوده، این بسته‌ها را برای نوسازی بنا و نجات جان مردم تشریح خواهد کرد.
وی تاکید کرد: این ظرفیت که شهرداران اراضی ملی را در حریم شهرها شناسایی و به بافت فرسوده اختصاص دهند، در قانون دیده شده است و این موضوع می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی برای شهرها باشد و به باز آفرینی شهری کمک کند.

گیلان حدود ۲۷۰۰ هکتار بافت فرسوده شهری دارد

محمدرضا فلاحتگر ظهر چهارشنبه در هفتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری در گیلان، اظهار کرد: بازآفرینی شهری فرایند توسعه همه جانبه در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به منظور ارتقای بهبود کیفیت زندگی شهری صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به اهداف مهم بازآفرینی شهری افزود: کاهش فقر شهری و ارتقای تاب آوری شهری، حفط هویت و منزلت مکانی تنها بخشی از اهداف بازآفرینی شهری است.
سرپرست راه و شهرسازی گیلان از وجود بیش از ۵۳۰۰ هکتار بافت ناکارامد شهری در استان خبر داد و بیان کرد: حدود ۲۷۰۰ هکتار بافت فرسوده شهری در گیلان وجود دارد.
فلاحتگر با بیان اینکه سه شهر گیلان درگیر سکونتگاه‌های غیر رسمی است، گفت: ۶ شهر گیلان دارای ۱۱۳۷ هکتار بافت تاریخی است.
وی از ارائه ۶۰۷ پروانه ساخت حوزه بازآفرینی شهری در گیلان خبر داد و افزود: این تعداد پروانه‌ها از سال ۱۴۰۰ تاکنون در سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری ثبت شده است.

  • نویسنده : گیل خزر