نشست هماهنگی برپایی سومین جشنواره ملی تئاتر کودک نوجوان و عروسکی ایثار در رشت برگزار شد. گیله خزر به گزارش صداوسیمای گیلان :  ، مدیر کل هنری بنیاد شهید کشور در این مراسم با بیان اینکه گیلان مهد هنر است و باید از این فرصت و ظرفیت بهره گرفته شود گفت: هنر تئاتر و نمایش، […]

نشست هماهنگی برپایی سومین جشنواره ملی تئاتر کودک نوجوان و عروسکی ایثار در رشت برگزار شد.

گیله خزر به گزارش صداوسیمای گیلان ، مدیر کل هنری بنیاد شهید کشور در این مراسم با بیان اینکه گیلان مهد هنر است و باید از این فرصت و ظرفیت بهره گرفته شود گفت: هنر تئاتر و نمایش، بی واسطه با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند و این یک ظرفیت مناسبی برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس و فرهنگ اصیل ایران اسلامی است.
فرهاد مختاری با تاکید بر اینکه ضروری است از ظرفیت هنر و رسانه در راستای بصیرت افزایی جامعه و نسل جدید بهره گرفته شود افزود: باید جریان سازی جشنواره ملی تئاتر کودک نوجوان و عروسکی ایثار مورد توجه قرار گیرد و با انتقال این برنامه در مدارس و خانواده‌ها می‌توان فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ترویج و به نسل جدید انتقال داد.
وی با تاکید بر اینکه برپایی این جشنواره‌ها فقط در مرکز استان متمرکز نشود گفت: نمایش این جشنواره نیز در دیگر شهرستان‌ها گیلان با تقسیم کار نیز اجرا شود.
مدیر کل هنری بنیاد شهید کشور با بیان اینکه ترویج فرعنگ غنی ایثار و شهادت و جهاد باید با زبان هنر به نسل جدید منتقل شود گفت: امروز بیش’از پیش به این فرهنگ در راستای مردم سازی نیاز داریم امروز هدف نظام، مردم سازی است.
محمد رضا داوطلب، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان هم در این نشست گفت: دشمنان امروز، جوانان و نوجوانان، کودکان و زنان را مورد هدف قرار داده است.
داوطلب با بیان اینکه در دامان مادران ما مردان بزرگ و قهرمان پرورش یافته است افزود: این جشنواره با هدف تبیین جانفشانی‌های مادران و کودکان و نوجوانان در دوران دفاع مقدس اجرا می‌شود و در این راستا برنامه‌های ویژه‌ای تدوین و اجرایی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه ضروری است زن و پاکدامنی را بیش از پیش به جامعه بشناسیم، گفت: امروزه نیاز است که ایثار و شهادت را بیش از پیش به نسل جوان بیاموزیم.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان با اشاره به اینکه مخاطب این جشنواره نوجوانان و کودکان هستند افزود: این جشنواره به صورت نمایش صحنه‌ای و خیابانی اجرا می‌شود و گروه‌های هنری از سراسر کشور مهمان گیلان خواهند بود.
حسین مصطفی پور، معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان در این نشست بابیان اینکه ساحت هنر مقدس است گفت: رویکرد این جشنواره ملی ایثار و شهادت است و در این زمینه باید نسل جدید رادر این برهه زمانی باید بیش از پیش با فرهنگ دفاع مقدس آشنا کنیم.
وی با اشاره به اینکه افکار نسل جوان مورد تهاجم دشمنان قرار دارد افزود: با ابزار هنر می‌توان کودکان نوجوانان را با فرهنگ اصیل ایرانی و ارزش‌های و آرمان‌های دفاع مقدس آشنا کرد.
معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان ادامه داد: شناسنامه یک کشور ارزش‌های ناب آن است و ایثار و فداکاری مهمترین ارزش‌های ملت ما است.
وی با اشاره به اینکه قدم به قدم دوران دفاع مقدس ایثار و از خود گذشتگی بود گفت: همیشه کشور ما مورد تهاجم و تهدیدات دشمنان قرار داشته است بنابراین در انتقال مفاهیم دوران دفاع مقدس از همه طرفیت‌ها بهره گرفته شود و همه جانبه در این عرصه با ابزار هنر بهره گرفته شود.
وی با تاکید بر اینکه از هنرمندان ارزشمند گیلانی در راستای انتقال فرهنگ و شهادت بهره گرفته شود گفت: در این راستا از خانواده‌های ایثار گران و شهدا که واقعیت‌های و خیلی از شنیده هارو دیدند و آن دواران را از تزدیک لمس کرده اند استفاده شود.
رضا ثقتی ، مدیر کل فرهنگ ارشاد اسلامی گیلان نیز در این نشست با اشاره به اینکه ، گیلان علاوه بر آداب و رسوم گردشگری، دارای فرهنگ غنی است گفت: با ارائه برنامه‌ها و جشنواره‌های نوین می‌توان جوانان را با فرهنگ غنی ایران اسلامی و دفاع مقدس آشنا کرد.
ثقتی افزود: با ارائه فعالیت‌های نوین هنری، دایره مخاطبین بیشتر خواهد شد افزود: در اجرا جشنواره‌های این چنین از ظرفیت‌های مخاطبین و مردمی بهره گرفته شود.
در پایان این نشست هنرمندان حاضر در این جلسه پیشنهاداتشان را جهت هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره ارائه دادند و همچنین از پوستر جشنواره ملی تئاتر کودک نوجوانان و عروسکی ایثار رونمایی شد.
گفتنی است: پس از بررسی و نهایی شدن زمان جشنواره اعلام خواهد شد.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)