مدیر کل دامپزشکی گیلان: تب برفکی دام در برخی از مناطق روستایی استان مهار شده است.   گیل خزر به گزارش خبرگزاری صدا و سیما گیلان، مدیر کل دامپزشکی گیلان با اشاره به اهمیت مایه کوبی دام در فصل زمستان گفت:  بیماری تب برفکی دام در برخی از مناطق روستایی گیلان دیده شده و دامداران باید نسبت […]

مدیر کل دامپزشکی گیلان: تب برفکی دام در برخی از مناطق روستایی استان مهار شده است.

 

گیل خزر به گزارش خبرگزاری صدا و سیما گیلان، مدیر کل دامپزشکی گیلان با اشاره به اهمیت مایه کوبی دام در فصل زمستان گفت:  بیماری تب برفکی دام در برخی از مناطق روستایی گیلان دیده شده و دامداران باید نسبت به مایه کوبی دامهایشان اقدام کنند.
هادی بابایی افزود: دامداران گیلان برای پیشگیری از این بیماری و تلف شدن دامهایشان دریافت واکسن تب برفکی را در اولویت قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه واکسن تب برفکی به اندازه کافی در استان موجود است و جای نگرانی نیست گفت: هرچند این بیماری در استان مهار شده اما دامداران باید واکسینه کردن به موقع دام را در اولویت قرار دهند.
به گفته هادی بابایی، وجود بازار‌های سنتی، قاچاق دام‌های غیرمجاز و حمل دام زنده بجای گوشت از دلایل عمده شیوع بیماری تب برفکی در استان عنوان کرد.
مدیرکل دامپزشکی گیلان تصریح کرد: بیماری تب برفکی فقط دام را آلوده می‌کند و خوردن گوشت دام آلوده موجب انتقال این بیماری به انسان نمی‌شود.
وی با اشاره به علائم بیماری تب برفکی گفت: ویروس تب برفکی موجب ایجاد زخم در سم و دهان دام می‌شودو به همین علت به بیماری سم و دهان درد معروف است. 
واکسن تب برفکی ۳ تا چهار ماه موجب پیشگیری از ابتلای دام به این بیماری می‌شود، این بیماری ده روز بعد از درمان از بین می‌رود.

  • نویسنده : گیل خزر