ایرنا – فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه همه اغتشاشگرانی که به اموال عمومی آسیب زده بودند، دستگیر شدند، گفت: در این راستا لیدرهای اغتشاشات اخیر در استان دستگیر شدند. به گزارش ایرنا، سردار محمد عبدالله پور روز سه شنبه در همایش «جهاد تبیین در جنگ روایت‌ها» که با حضور فعالان رسانه‌ای گیلان در […]

 ایرنا – فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه همه اغتشاشگرانی که به اموال عمومی آسیب زده بودند، دستگیر شدند، گفت: در این راستا لیدرهای اغتشاشات اخیر در استان دستگیر شدند.

به گزارش ایرنا، سردار محمد عبدالله پور روز سه شنبه در همایش «جهاد تبیین در جنگ روایت‌ها» که با حضور فعالان رسانه‌ای گیلان در رشت برگزار شد، اظهار داشت: اکثر دستگیرشدگان در اغتشاشات قبلی حضور نداشتند و همه آنها نیز وضعیت عادی نداشتند که تاکنون هیچ یک شناسایی نشده بودند.
وی با بیان اینکه ۶۸ درصد از دستگیرشدگان بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال بودند، عنوان کرد:  ۹۴ درصد از این افراد مرد و ۶ درصد هم زنان بودند که طی بازجویی‌های انجام شده حدود ۳۹ درصد این افراد تحت تاثیر رسانه‌های بیگانه و ۶۰ درصد نیز تحت تاثیر هیجانات قرار گرفته و در اغتشاشات حضور یافته بودند. همچنین لیدرهایی که حضور موثر در این اغتشاشات داشتند نیز شناسایی شدند.
عبدالله پور با بیان اینکه پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هیچ فتنه‌ای به شدت و گستره این فتنه نبود، افزود: یکی از ویژگی‌های این فتنه، آموزش دیده بودن اغتشاشگران بود چنانکه تمرکز آنان برای اغتشاش، مکانهایی بود که راه فرار زیادی داشت و البته تعدادی از دستگیرشدگان شهرستان رشت از شهرهای تالش، آستارا، صومعه‌سرا و تهران آمده بودند.
فرمانده سپاه قدس گیلان به تعداد فوتی‌های این اغتشاشات نیز اشاره و بیان کرد: در جریان اغتشاشات اخیر در استان گیلان  ۱۵ فوتی داشتیم که علت فوت ۶ نفر از آنان مشخص نشد.

دستگیری هشت کانون شورشی در گیلان
سردار عبدالله‌پور با اشاره به شناسایی مکان های شورش در گیلان، خاطرنشان کرد: همه افرادی که دستگیر شدند مجهز به سلاح‌های سرد بودند که یک سلطنت‌طلب نیز در بین آنها حضور داشت و هشت تیم کانون شورشی را در شهرستانهای رشت، لنگرود و لاهیجان شناسایی و دستگیر کردیم.
وی ادامه داد: اکثر این افراد در قلیان سراها و کافه‌ها پاتوق داشتند که از طبقه متوسط و همچنین متوسط رو به ضعیف جامعه هستند که مواد مخدر، دخانیات و مشروبات الکلی مصرف کرده بودند و اکثر آنان در خصوص حجاب نیز می‌گفتند که حجاب به ما ربطی ندارد که این خود نشان می‌دهد این افراد و اغتشاش‌گران، اهداف دیگری را دنبال می‌کردند.
سردار عبد الله پور اضافه کرد: در روزهای اول و دوم این اغتشاشات، زنان میدان‌داری بودند اما از روز سوم تا نهم این وضعیت تغییر یافت و مردان عرصه این شلوغی ها را بدست گرفتند.

وی افزود: سعی کردیم طی روزهای اول و دوم حرف های آنان را بشنویم اما پس از آن جلوی اغتشاشات را گرفتیم که باید عنوان کرد آسیب‌های اجتماعی، آمار بالای طلاق، مصرف مشروب و مواد مخدر، ناامیدی، نفوذ بالای شبکه‌های معاند از دلایل عمده حضور افراد در این اغتشاشات بود.
فرمانده سپاه قدس گیلان اظهار کرد: ما مخالف بیان مشکلات نیستیم، مسائلی به مانند مشکل نان که با وجود آنکه مشکل کمبود آرد نداشتیم اما شاهد صف‌های طولانی در نانوایی‌ها بودیم البته این مشکل به دلیل فقدان مدیریت صحیح بروز کرد و با کم کاری مسئولان ذیربط صف‌های طولانی در نانوایی‌ها را شاهد بودیم.
سردار عبدالله پور با بیان اینکه اغتشاشات اخیر از قبل برنامه‌ریزی شده بود، افزود: واقعه فوت یک نفر که توسط گشت ارشاد دستگیر شده در طول پیروزی انقلاب اسلامی برای نخستین بار رخ داد و  دلایل آن نیز به زودی اعلام می شود در جریانات اخیر بهانه ای برای اغتشاشات شد؛ اما شاهدیم که در آمریکا، روزانه سه نفر توسط پلیس کشته می شوند و آب از آب تکان نمی خورد.

از همه موانع عبور می‌کنیم

سردار عبدالله پور افزود: با توجه به اینکه کشورهای چین، روسیه و ایران در جهان جایگاه مناسبی دارند، استکبار می کوشد این کشورها را دچار چالش جدی و بحران کند و چنانکه برای چین مساله تایوان، برای روسیه مشکل اوکراین و برای ایران نیز تجزیه را راهکاری می بینند تا به اهداف شوم خود برسند اما به طور حتم نقشه دشمنان در این بخش نیز با شکست مواجه خواهد شد.
وی ادامه داد: خوشبختانه هیچ فتنه‌ای نمی تواند ملت ایران را خسته و از پشتیبانی نظام و انقلاب باز دارد.

وی عنوان کرد: دشمنان بدانند اگر بخواهند راه ما را ببندند، ما هم به شدت با آنان برخورد می کنیم زیرا هر کس جلوی انقلاب ما بایستد، ما از روی آنها رد می‌شویم چنانکه رژیم صهیونیستی شیطنت هایی کرد اما بلایی بر سر آن آوردیم که هنوز مقهور قدرت ماست.
فرمانده سپاه قدس گیلان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به حوزه رسانه و نقش آن در این عرصه بیان کرد: در حوزه رسانه نیز باید وضعیت همینگونه باشد چون امروز شاهد جنگ رسانه ای دشمن هستیم ما همانطور که در جنگ نظامی پیروز شدیم و از همه موانع عبور کردیم و در حوزه رسانه نیز باید این برتری را داشته باشیم و با قدرت در این بخش به کار و فعالیت خود ادامه دهیم.
سردار عبدالله‌پور به وضعیت اقتصادی کشور نیز اشاره و خاطرنشان کرد: اوضاع بسیار مناسبی برای سال آینده پیش بینی می شود که انشاالله با پشت سرگذاردن یکی دو مرحله مشکلات اقتصادی که امسال داشتیم سال آینده شاهد پیشرفت بسیار خوبی در بخش اقتصاد خواهیم بود. هرچند گرانی وجود دارد، اما کمبودی در تامین نیاز مردم نداریم و با برطرف شدن مشکلات، شاهد شکوفایی اقتصاد نیز خواهیم بود.
وی در خاتمه با اشاره به سرانجام برجام اظهار کرد: هم اینک آمریکا توافق کرده که چهار بازداشتی خود در ایران را با ۱۴ بازداشتی ما و همچنین هفت میلیارد دلار معاوضه کند چون راهی جز این ندارد و در برجام نیز شرایط همینگونه است و مجبورند که توافق کنند.

  • نویسنده : گیله خزر (گیل خزر)
  • منبع خبر : ایرنا